Vipera aspis
 |
|
 |
Vipera aspis
SID_OLUX - 07-26-2008 16:47
Vipera aspis
1Witam ,mozecie coś powiedzieć na temat tej żmijki prócz opisu. Jak sie zachowuje czy sprawia problemy, jaka jest jej szybkość w porównaniu do innch vipera. 2 Antytoksyna na vipera berus jest w stanie coś poradzić na ugryzienie tej żmiji ?
Olek Lesica - 07-27-2008 09:41
Cześć. Problemów nie sprawia, maluchy są naprawde małe, szybkość ataku jest jak u większości jadowitych węży - duża, ale nie taka jak u Bitisów czy jakichś nadrzewnych węży. Jest to bardzo dobry gatunek na pierwszego "hot'a"
Co do antytoksyny, to niektóre surowice są produkowane z jadu V.ammodytes i działają poliwalentnie na większość gatunków Europejskich żmij. Lecz nie wiem jakie surowice mają u nas w Polsce, a jeśli polskie Biomedy to nie wiem czy działają, ale sądzę że tak, bo V.berus i aspis mają podobne toksyny.
Grzegorz Porowiński - 07-27-2008 11:22
Cytat:
Co do antytoksyny, to niektóre surowice są produkowane z jadu V.ammodytes i działają poliwalentnie na większość gatunków Europejskich żmij. Lecz nie wiem jakie surowice mają u nas w Polsce, a jeśli polskie Biomedy to nie wiem czy działają, ale sądzę że tak, bo V.berus i aspis mają podobne toksyny.
Z tym stwierdzeniem bym bardzo uważał... Nie możesz powiedzieć jednoznacznie, że Biomed działa na aspis-a, są natomiast surowice na jad żmij europejskich, o których wspomniałem w temacie o B.gabonica na pewno. Nie można również powiedzieć bez dowodów, że surowicę na berusa wytwarza się z ammodytesa. Ich jady się bardzo różnią, więc troszkę w to powątpiewam. Jeśli masz jakieś dowody na ten temat z chęcią poczytam :) Podrzuć linki jeśli możesz :)
straszyk - 07-27-2008 15:14
surowica tzw.wieloważna na jad żmij europejskich obejmująca takie żmije jak v.aspis,ammodytes,berus,nie pamiętam nazwy,ale miałem ją w ręku,nie znam producenta.Jad tych gadów jest podobny w działaniu.Drogi Grzegorzu,proponuję nawiązać kontakt z Kopczyńskim,dawnym szefem wiwarium płockiego zoo.Miał w zoo sporo gadów jadowitych i powinien znać przepisy dot.surowic.Postaram się zrobić.co będe mógł i dam znać na forum.
w pokroju przypomina wielkością,zachowaniem v.berus,jest inaczej umaszczona,ale używanie w stosunku do niej określenia żmijka jest błędem,to żmija krępa,ciężka,spokojna(flegmatyczna),ale jak inne nie zawsze obliczalna.
Grzegorz Porowiński - 07-27-2008 16:41
Surowica, która na pewno działa na wszsytkie europejskie to: Ipser Europe Pasteur (Pasteur Vaccins Serums et Vaccins)
Jeśli chodzi o Biomed, to wg łacińskiej nazwy (Immunoserum contra venena viperarum europaearum) też powinien ale ja osobiście bez uprzedniego potwierdzenia tych informacji nie podjąłbym sie takiego stwierdzenia. Trzeba by zapytać samego producenta.
Rozmawiałem dzisiaj z kolegą z akademii medycznej, powiedział że rzeczywiście, jeśli coś by się stało z powodu podanej surowicy (nie będącej w spisie leków) lekarz miałby proces. Również postaram sie dotrzeć do źródła i dowiedzieć coś więcej na ten temat.
Olek Lesica - 08-01-2008 00:29
A czy taki proces nie musi być rozpoczęty przez samego poszkodowanego ?
Filip Wójcik - 01-04-2009 11:49
możecie mi wytłumaczyć jak to jest z surowicami, bo jad V. aspis ma charakter hemolityczny, powoduje niszczenie komórek krwi, , obniżanie krzepliwości, opuchliznę, czasami nawet miejscową nekrozę. Nie działa negatywnie na układ nerwowy.
Toksyna V. berus ma działanie proteoliczne, fibrynolityczne, antykoagulacyjne, wywołuje lokalnie mionekrozę, krwotoki, silny miejscowy ból i opuchliznę; w cięższych przypadkach wymioty, biegunkę, naczyniowo-nerwowy obrzęk języka i warg oraz kwasicę i leukocytozę
jaki skład ma taka surowica, która działa na wszystkie europejskie żmije, mimo to, że powodują one różne powikłania
Grzegorz Porowiński - 01-04-2009 12:31
Surowice wytwarza się najczęściej przy użyciu koni, owiec lub kóz. Polega to na immunizacji zwierzęcia wg ustalonego schematu wzrastających dawek, a następnie pobiera się jego krew, odwirowuje i surowicę poddaje odpowiedniej obróbce. Bywa iż nie wszystkie zwierzęta reagują jednakowo na podawane dawki jadu, wytwarzając niewystarczającą ilość przeciwciał, co w przypadku surowicy monowalentnej łatwo wykryć, jednak komplikuje się to przy surowicach poliwalentnych. Wśród wielu jadów używanych w tym procesie(nawet 10) koń może reagować dobrze tylko na niektóre z nich, dlatego też surowica niekoniecznie musi być tak polivalentna jak by tego chciał producent. Problem ten rozwiązuje się czasem poprzez immunizację większej liczby zwierząt, a następnie mieszania ich przeciwciał ale ich stężenie nigdy nie będzie tak wysokie jak w przypadku surowicy monovalentnej.
Filip Wójcik - 01-04-2009 13:22
dzięki za info. a np. macie w domu surowice kupioną gdzieś poza granicami Polski na jad, który trzymacie ? Można to normalnie gdzieś zakupić i trzymać w domu ??
Grzegorz Porowiński - 01-04-2009 13:54
Mam jedną ampułkę polivalentnej na wielka czwórkę Indii, którą przywiózł mi kolega, który mieszkał w Indiach, jednak nawet w razie wypadku nikt mi jej nie poda, gdyż nie znajduje się w oficjalnym spisie leków polskich. Więc tak naprawdę to mogę sobie na nią tylko popatrzeć :)
Dawid Krótki - 01-04-2009 14:00
W domu nie, ale jest u nas w muzeum kilka rodzajów surowic. Szkoda tylko, że narazie nie ma znacznej większości węży :)
youngnr1 - 02-25-2009 18:03
Powiedzcie mi jak wygląda taka iniekcja surowicy ? jest to zabieg jakoś bardziej skomplikowany ,także MUSI być przeprowadzony przez lekarza czy można samemu?
Grzegorz Porowiński - 02-25-2009 22:51
Surowica powinna byc podawana przy stałej kontroli lekarskiej, ze względu na duże ryzyko wystąpienia szoku anafilaktycznego, który może sie okazać tragiczny w skutkach. Surowice należy podawać przez określony czas z odpowiednia szybkością, a każda kolejna dawka powinna być podana w odpowiednim odstępie czasu.
Patryk_96 - 02-27-2009 20:29
To będzie chyba właściwy temat... Jnteresuje mnie, czy żmija żebrowana (vipera aspis) jest dostępna w Polsce??:confused: Ile mniej więcej kosztuje??
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plzambezia2013.opx.pl
|
|
|
|