Dwugatunkowe terrarium



Asia Winkler - 06-16-2009 12:08
Dwugatunkowe terrarium
  Chciałabym poznać waszą opinię, na temat pewnej praktyki, o której przeczytałam w znakomitej książce o Rhacodactylus. Mianowicie autorzy piszą, że w swoich hodowlach, poza okresem rozrodczym wymieniali samce między gatunkami tzn. umieszczali samca np. R.cliliatus w terrarium z samicami R.chahoua, samca R chahoua w terrarium z samicami R. sarasinorum itd. Napisane było również, że zwierzęta nie przejawiały w stosunku do siebie żadnej agresji z zaznaczeniem, iż taka praktyka nie może być stosowana w przypadku gatunku R. auriculatus ponieważ jest on zbyt agresywny i często umyślnie odgryza ogony innym towarzyszącym jaszczurkom.

Moim zdaniem to dobry pomysł pozwalający zaoszczędzić terraria na pojedyncze samce. Oczywiście jeśli zapewnić zwierzętom odpowiednio przestronne terrarium z dużą ilością kryjówek i obfitość pokarmu, aby zapobiec oczywistym konfliktom, które przy braku wymienionych warunków zdarzać się mogą nawet wewnątrzgatunkowo. Konieczne także byłyby dokładne obserwacje czy faktycznie zwierzęta nie przejawiają w stosunku do siebie żadnej agresji.

Co o tym sądzicie?




Łukasz Stańczyk - 06-16-2009 17:43
Generalnie jestem przeciwnikiem wielogatunkowych zbiorników, ale w niektórych przypadkach ,przy zapewnieniu optymalnych warunków, jest możliwe bezkonfliktowe połączenie. Wszytsko zalezy od konkretnych gatunków i doświadczeń, jakie z takimi połączeniami mają hodowcy.
Miejsca może zaoszczędzisz, ale niewiele, bo przy łączeniu różnych gatunków powinnaś zapewnić o wiele większy zbiornik, niż dla pary tego samego gatunku.



Asia Winkler - 06-16-2009 18:29
W tym rzecz, że Rhacodactylus trzyma się przez część roku w haremach 1.2 czy 1.3, po czym należy samce odseparować. Terraria więc tak czy inaczej muszą być wystarczająco duże dla trio jednego gatunku.



Grzegorz Mulkowski - 06-16-2009 18:36
Miewałem różne doświadczenia w łączeniu gatunków, jedne lepsze inne zupełnie odwrotne...
Generalnie co oczywiste łączone gatunki muszą być zbliżonych rozmiarów i co chyba jeszcze oczywistsze pochodzących z podobnych siedlisk. Ale generalnie trzeba uważać przy łączeniu.
Miejsca wiele się nie oszczędzi, co najwyżej zbiornik, bo jak już napisał Łukasz łącząc różne gatunki trzeba zapewnić dodatkowe miejsce, żeby się w razie potrzeby różne gatunki mogły się bezkonfliktowo wyminąć.
Aktualnie trzymam razem jedynie Algyroides nigropunctatus i Chalcides sexlineatus. Są względem siebie bezkonfliktowe, ale miałem już przypadki większych starć z innymi gatunkami, dlatego po połączeniu różnych gatunków staram się siedzieć przy terrarium ile się da i wypatrywać oznak agresji, ale oczywiście cały czas przy terrarium przesiedzieć się nie da... Toteż zawsze może się stać najgorsze...




Asia Winkler - 06-16-2009 18:43
Oczywiście zbliżona wielkość to podstawa. Podejrzewam, że raczej nikt z nas nie ma doświadczenia z interesującym mnie rodzajem dlatego tak bardzo sugeruję się tym co napisane jest w Rhaco-guidzie. Myślę, że 4 czy 5 terrariów 30x30x60 to jednak spora oszczędność miejsca jeśli ktoś mieszka w bloku. W każdym razie począwszy od września będę próbować z podrostkami różnych gatunków rodzaju i zdam relacje.



Keplianica - 06-16-2009 18:57
A co z ryzykiem wystąpienia hybrydek?
Nie do końca jesteś w stanie kontrolować kiedy zaczyna i kończy się sezon rozrodczy, a mieszańce chahoua/cilliatus się zdarzały, nie wiem czy inne kombinacje też...



Asia Winkler - 06-16-2009 19:14
Właśnie to może być problem. W książce na temat hybryd nic napisane nie było. Poobserwuję i zobaczę, a przedtem wypytam jeszcze hodowców, którzy interesujące mnie gatunki posiadają.



Pituophis - 06-16-2009 19:28
Czytałem o hybrydach R. ciliatus/R. chahoua.



Asia Winkler - 06-16-2009 19:33
Tak, ja również. Lecz o hybrydach ciliatus/sarasinorum, chahoua/sarasinorum nic nie słyszałam. Dzięki za dotychczasowe rady i komentarze :)



Asia Winkler - 06-16-2009 19:45
No i sama znalazłam odpowiedź na swoje pytanie. Tu możecie zobaczyć zdjęcia hybryd ciliatus x sarasinorum

http://img195.imageshack.us/img195/3...xcrested01.jpg

http://lancehybrids.webs.com/Sara%20...ested%2002.JPG

Całkowicie więc porzucam ten pomysł. Swoją drogą takie hybdrydki- szczególnie ciliatus x chahoua - są albo mocno potępiane, albo bardzo pożądane.

Tutaj przykładowe zdjęcie:

http://i22.photobucket.com/albums/b3...elloxx/hy2.jpg

http://i22.photobucket.com/albums/b3...Picture072.jpg

http://i22.photobucket.com/albums/b3...Picture009.jpg

Może i wygląda ciekawie, ale jednak wolę oryginały i jestem przeciwna takim hybrydom.



Keplianica - 06-16-2009 22:05
Mi się jakoś też nie widzą takie mieszańce... wolę oryginały ;)
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • zambezia2013.opx.pl